Från Sverige-veckorna
Under Från Sverige-veckorna blir det lite enklare att välja svenskt i matbutiken. I butik, i annonser och i våra kanaler lyfter vi varor med svenskt ursprung lite extra.

Från Sverige-veckorna 2026
Från Sverige-veckorna är ett återkommande initiativ där handel och företag som märker Från Sverige samlas kring gemensam synlighet i butik och kommunikation i flera kanaler.


Om Från Sverige-veckorna
Från Sverige-veckorna är ett återkommande initiativ där handel och företag som märker Från Sverige samlas kring gemensam synlighet i butik och kommunikation i flera kanaler.
Syftet är att driva efterfrågan på Från Sverige-märkta produkter och att göra Från Sverige-märkt lätt att hitta i butik.
Från Sverige-veckorna genomförs vid tre tillfällen under 2026 – vecka 12–13, 21–22 och 38–39.
Varje tvåveckorsperiod ger utrymme för både gemensam synlighet och egen aktivering. I butik, i egna kanaler och i samarbete med handeln.
Från Sveriges butiksevent
Kom och besök våra Från Sverige-event Under kampanjperioden arrangerar vi Från Sverige-minimarknader i butik. Här kan du träffa företag som märker sina produkter och provsmaka några av våra favoriter.
Bokade butiker och datum:
Maxi ICA Nacka
20–21 maj | Ons–Tors | 12–19 & 12–19
ICA Kvantum Gränby, Uppsala
22–23 maj | Fre–Lör | 12–19 & 11–17
Hemköp Torsplan
27–28 maj | Ons–Tors | 12–19 & 12–19
Stora Coop Ingelsta, Norrköping
29–30 maj | Fre–Lör | 12–19 & 11–17
Välkommen förbi och upptäck fler produkter Från Sverige!

Välkommen med!
För dig som använder märket är Från Sverige-veckorna ett utmärkt tillfälle att skylta, exponera, kommunicera och på andra sätt lyfta märkta produkter i butik, e-handel, media och egna kanaler.
Se våra tre tips inför Från Sverige-veckorna.
- Planera in Från Sverige-veckorna i er årsplanering
- Bestäm hur ni vill aktivera er – är det i butik, i egna kanaler eller genom samexponering.
- Anmäl intresse för att delta i Från Sverige-veckorna och/eller butiksevent.